Zprávy

Bzenečtí v referendu rozhodli jasným výsledkem, že zámek zůstane městu

Úterý Říjen 19, 2021
745
Bzenecký zámek zůstane nadále majetkem Města. Foto od Antonína Vrby.

BZENEC – Ve stejném termínu jako probíhaly volby do poslanecké sněmovny, se bzenečtí obyvatelé rozhodovali v referendu, zda historická památka-zámek zůstane v majetku města anebo bude prodána soukromému subjektu. Nakonec výsledek jednoznačně potvrdil, že má zámek zůstat městu s počtem 1416 hlasů (65,7%). Pro prodej se objevilo v urně 677 hlasů (31,1%).

„Z výsledku referenda mám dobrý pocit, protože je nám konečně znám většinový názor našich spoluobčanů. Jasně se ukázalo, jak propastný rozdíl je mezi vůlí a názorem občanů, kteří chtějí zámek ponechat v majetku města a názorem, jednáním rady města v čele se starostou Čejkou, kteří chtěli zámecký areál prodat. Podle tohoto výsledku by měl starosta Čejka zahájit práce na opravách zámeckého areálu, ale osobně se domnívám, že když nepracoval na

opravách zámku téměř 20 let, tak to nebude jiné ani nyní,“ prohlásil NOVÉMU SLOVÁCKU Miroslav Goliáš, člen iniciativy za Obnovu bzeneckého zámku a zároveň opoziční zastupitel. Zároveň připustil, že si hodně slibuje od příštího roku, kdy se budou konat komunální volby.

Našemu tisku se také vyjádřil tajemník Bzence Roman Ostrézí, který čelil svým jednoznačným stanoviskem před referendem neodprodeje zámku většině městského zastupitelstva, které ho chtělo prodat. 

„Samozřejmě jsem rád, že se Bzenčani v takovém počtu a převaze vyjádřili tak jasně k areálu zámku. Asi je na místě všem, co se hlasování účastnili, poděkovat. Dali tak komunálním politikům najevo, že o zámek a jeho záchranu stojí a chtějí jej mít spravený a k užívání. Bude to ještě dlouhá cesta, ale pokud se bude chtít, tak je to určitě možné. Tím předpokladem je, že to budou komunální politici tak vnímat a nebudou se snažit do „rozbíhajícího se soukolí“ sypat písek a škodit – ta možnost zde pořád je. Ale od toho je demokracie, aby lidé věci sledovali a posuzovali, co kdo říká s tím, co dělá a jaké kroky podniká. Prozatím si naši občané vedou velmi dobře a prokázali, že jsou vnímaví. Přeji tedy jim i sobě – tedy nám všem, aby se jejich vůle naplnila,“ řekl Ostrézí.

Naopak starosta Pavel Čejka z výsledku nadšený nebyl. „Pro mě je nemilé překvapení, že naši občané odmítli možnost investora (Zámecké vinařství Bzenec – poznámka autora příspěvku) koupit zámek řádově za tři sta milionů korun. Lidi se rozhodli, že to budou spravovat sami. K tomu nemám co říct,“ prohlásil nespokojený první muž Bzence.

 

 

„Výsledek referenda mě upřímně překvapil. Po té masáži ze strany radních a Zámeckého vinařství jsem moc ráda, že občané nepodlehli dezinformacím, a to když zámek zůstane městu, nebude na nic. Což pochopitelně není pravda. I kdyby se zámek prodal, popelnice by levnější nebyly. Potěšilo mě, že vznikla občanská iniciativa, která dokázala vyburcovat tolik občanů, aby vyjádřili svůj postoj k prodeji. Hlavně mladých, kteří tentokrát k referendu přišli a není jim vývoj města lhostejný. Občanská iniciativa zpracovala řadu návrhů na využití zámku, zpracovala možnosti financování oprav mimo rozpočet města. Referendem ale nic nekončí. Je otázka, jak se k výsledku postaví radní. Teď by měli rozhodnutí začít realizovat. Pokud se tak nestane, je opět na občanech města Bzence vyjádřit svůj postoj za rok v komunálních volbách. Jsem opravdu šťastná, že zámek zůstane všem občanům a nestane se, že přes závoru se tam nedostanou, že když budou něco má zámku chtít udělat, zaplatí tučný nájem. Že budou moci nadále chodit do zahrady a snad se i v budoucnu kochat památkou po předcích,“ s potěšením se vyjádřila NOVÉMU SLOVÁCKU  bzenecká seniorka Blažena Gillíková.

                                                                                  (Antonín Vrba)

Štítky: