Zprávy

Blatnická Marie Perutková připravuje už třetí knihu, tentokrát o historii řemesel

Čtvrtek Březen 11, 2021
1270
Blatnický řezník Ruda Hanáček, pomocník Tonda Hanáček a Jiřina Vrbová. (Foto: reprofoto NS Antonín Vrba

BLATNICE POD SV. ANTONÍNKEM – Zdejší kulturní aktivistka Marie Perutková jako zasloužená pracovnice blatnického muzea se podílela na vydání již dvou knih v obci. První s názvem „Od nového vína, do nového vína“, která pojednává o všech činnostech společenského života v obci během kalendářního roku. Druhá kniha „Blatnické búdy, vinaři a vinohrady“ mapuje historii vinařství v Blatnici, jednotlivé sklepy a vinaře. Obě publikace mají bohatý fotografický fond, a i z historického hlediska jsou zejména pro místní velmi cenné.

V letošním roce oslovila činorodá Marie Perutková vedení obce s nápadem, že by se ujala tvorby knihy o místních živnostnících a službách, a to zhruba od roku 1900 do roku 1989. Starostka Svatava Blahynková tuto nabídku přijala s tím, že obec vydání knihy podpoří. Autorka se netajila skutečností, že dát dohromady všechny řemesla je hodně časově náročné a zejména v době, kdy je zakázáno se stýkat. 

„I přesto se v knize objeví více jak třicet řemesel, zvlášť budou popsány obchody. Podklady se získávají z jednotlivých rodin, ale také je třeba občas zajít na hřbitov a opsat přesně jméno, či datum narození,“ sděluje NOVÉMU SLOVÁCKU Marie Perutková. Technicky je jí nápomocen místostarosta Antonín Hanák, který digitalizuje staré fotografie. 

„Některé rodiny zapůjčují fotografie velmi krátkodobě, nebo přijdou osobně a na digitalizaci snímků si osobně počkají. Musíme jednat rychle, ale jsme velmi vděčni za nápomoc dotčených rodin,“ doplňuje místostarosta, Blatničané přípravu knihy přijali odpovědně a snaží se své předky prezentovat tak, aby měli v knížce své místo. Vzniká tak historické dílo, které podrobně mapuje nejen konkrétní živnostníky, ale i způsoby provádění jednotlivých řemesel doplněné o zajímavé, někdy i úsměvné historky. 

„Od roku 1950 nebylo trendem řemesla prezentovat, všechno podléhalo nemilosrdné kolektivizaci, zákazům a likvidaci. Je velké štěstí, že jsou mezi námi ochotné pamětnice, jako je Marie Perutková, které ještě zažily živnosti, obchůdky a dokáží své paměti proměnit v jedinečné knižní dílo,“ dodává spokojeně místostarosta Antonín Hanák, který si pochvaluje výbornou spolupráci s osmdesátiletou autorkou.                                                

(av)

Štítky: