Zprávy

Až zaštěká PES 3 spustí Kyjov projeKt k oživení místní ekonomiky, který nenajdete nikde na světě

Neděle Leden 17, 2021
699

KYJOV – Město se připravuje na oficiální start projektu na oživení lokální ekonomiky Corrency přicházející s myšlenkou unikátní měny corrent. Původně plánovaný termín zahájení měl být 11. ledna, ale zastavilo ho uzamčení české ekonomiky. Čeká se až se zmírní „Protiepidemický systém ČR“ (tzv.PES) na stupeň 3.

„Projekt corrency je geniální a přitom velmi jednoduchý. Dotace na podporu podnikatelů 800.000 Kč se přerozdělí mezi kyjovské podnikatele a obchody. Jak? Po zásluze!,“ vysvětluje s úsměvem jedna z propagátorek týmu Corrency, Tereza Holešínská a pokračuje: „Peníze jim nedáme přímo, ale věnujeme je jako correnty mezi kyjovské občany, kteří je dle svých vlastních preferencí utratí, kde budou chtít. Bude jen na nich, zda si za ně nakoupí jídlo, knihy či vitamíny v lékárně, nebo si dopřejí malou odměnu jen pro sebe sama, v podobě kadeřnice, solárka, masáže. Přeci jen je to bonus, který dostanou zadarmo.”  

O získání platidla correnty se musí postarat samotní Kyjovjáci vlastní iniciativou. „Bohužel, nemáme seznam obyvatel Kyjova, a i kdyby, dle pravidel GDPR bychom nemohli něco takového udělat. Zájemci se musí přihlásit k nám sami. Mohou využít jednoduché registrace na webu kyjov.corrency.cz a kdo nemá přístup na internet, tomu rádi pomůžou na podatelně kyjovské radnice,” dodává Tereza Holešínská. 

„S projektem jsem seznámila přes facebook a zapojila jsem se do něho dokonce první. Nadchla mě jeho myšlenka na oživení místní ekonomiky a přijde mně jako dobrý projekt. Určitě to bude pro lidi rovněž dobrým motivem, jak se znovu nějak zapojit, povzbudit v současné nelehké době,“ řekla NOVÉMU SLOVÁCKU majitelka kyjovského Studia Biokrálovna Eva Judasová.

„O projektu Corrency jsem se nedávno dozvěděl z úst kamaráda, do té doby jsem o něm neměl ponětí. Rozhodně se registruju a využiju možnost tímto podpořit místní podnikatele a doufám, že nás takových v Kyjově bude většina! Velmi mě těší fakt, že je Kyjov prvním městem, které tuto výhodu svým občanům poskytuje a nabízí, snad budeme inspirací i pro ostatní města v rámci České republiky, Evropy a světa,“  sdělil nám Tomáš Kunz.

„Mediální dosah projektu je obrovský, navíc s výrazným přesahem, protože překročil hranice České republiky.  Objevil se třeba ve zprávách francouzské tiskové agentury, díky níž se o Corrency dozvěděli lidé nejen v Evropě, ale i mimo evropské státy,“ prohlásil k propagaci kancléř Filip Zdražil z místní radnice. 

Starosta František Lukl je přesvědčen, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit nejen zdejší podnikání. 

„Věřím, že projekt má velký potenciál a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ okomentoval důvody vstoupení města do projektu první muž Kyjova. 

Během měsíce se přihlásilo o příspěvek ve výši 400 korun ve formě correntů kolem osmistovky obyvatel Kyjova. Celková kapacita obyvatel, kteří jej mohou využít je stanovena na 2000.                  (Antonín Vrba)