Zprávy

Animovaná detektivka okouzlí nejmenší diváky i jejich rodiče

Čtvrtek Listopad 2, 2023
1027

Od 9. listopadu se malí diváci mohou těšit na francouzský animovaný snímek Nina a ježkovo tajemství. Režiséři Alain Gagnol a Jean-Loup Felicioli, kteří již mají na svém kontě nominaci na Oscara za Život kočky, vypráví tentokrát příběh desetileté Niny, jejího kamaráda Mehdiho a ježka, který ožívá v tatínkových příbězích na dobrou noc.

 

Jednoho večera ale tatínek vyprávět nepřijde. Ztratil totiž práci a svět celé rodiny se obrací vzhůru nohama. Nina se bojí, co bude dál, a když zaslechne zvěsti o pokladu, který je ukryt kdesi ve staré tatínkově továrně, rozhodne se se svým nejlepším kamarádem Mehdim podniknout odvážnou akci. Chtějí poklad najít a rozdělit peníze mezi otce a jeho kolegy. 

 

„Tenhle film kombinuje příběh o lásce a přátelství s detektivními prvky. Vypráví ale také o konci dětství a o tom, jak problémy dospělých mohou obrátit dětské životy naruby. Pohled na současný svět a jeho problémy jsou tu východiskem příběhu o loupeži dvou desetiletých dětí,“ řekl Alain Gagnol a prozradil i svoji inspiraci: „Moje záliba v detektivních příbězích vychází z amerického filmu, zejména z filmů noir Billyho Wildera, Raoula Walshe a později mj. Martina Scorseseho, Williama Friedkina a Michaela Manna.“

 

Druhý člen autorského tandemu Jean-Loup Felicioli vytvořil postavu ježka, imaginárního kamaráda hlavní hrdinky: „Inspirovala mě postava Myšáka Mickeyho, kterou vytvořil Ub Iwerks. Byla to příležitost pomoci dětem objevit nebo znovuobjevit to, co se mi na stylu té doby tolik líbilo.“

 

„Film Nina a ježkovo tajemství nás uhranul svojí bezprecedentní dramatičností, vztažením k současnému světu, velmi chytrou analýzou rozdílů mezi prolínajícími se světy dospělých a dětí i výjimečnou detailností a propracovaností animace,“ řekl programový ředitel AČFK Jan Jílek, který film vybral pro česká kina.

 

Snímek měl ve francouzských kinech premiéru v půlce října a zaznamenal velmi kladné ohlasy:

 

„Velkolepý animovaný film, který kombinuje pohádku s realismem.“

(Le Parisien)

 

Nina a ježkovo tajemství je velkolepý dětský animovaný film o velmi vynalézavé loupeži.“

(L’Info Tout Court)

 

„Zábava a úžasné ilustrace ve filmu, který se už teď jeví jako jeden z nejlepších animáků roku.“ (Cineman)

 

„Animovaný klenot a zároveň napínavý film, který vás strhne svým rytmem, střihem a hudbou.“ (Benshi)

 

„Geniální film plný humoru a krásných barev.“ (Télérama)

 

Postavám v původním znění propůjčily své hlasy francouzské hvězdy Audrey Tautou či Guillaume Canet, do našich kin film vstupuje 9. listopadu v dabované verzi. V režii Aleše Zbořila diváci uslyší například Martina Slámu či držitelku Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu Aranku Lapešovou. Ještě před distribučním startem se českým divákům Nina a ježkovo tajemství představí v soutěžní sekci animovaných filmů na Juniorfestu, slavnostní premiéra proběhne 11. listopadu v rámci festivalu Malé oči v pražském Biu Oko.

TZ

Štítky:

nenechte si ujít