Revue

Jaký máte názor, když se na Slovácku objevují při mikulášské obchůzce vedle anděla místo „našeho“ čerta hrůzostrašní krampusové, kteří „ovládají“ Rakousko?

Čtvrtek Prosinec 16, 2021
755

Drahoslava Veselská, mzdová účetní, Starý Poddvorov

Na svátek Mikuláše by se měla vyzdvihovat svatost a dobrota, a ne  zlo, které čerti představují. Nelíbí se mi  to. Ti čerti to je ale hnus, kde na tem byli, že to začalo i tady. Já potkat takého čerta, asi se podělám, fuj!

 

Roman Hanák, starosta obce, Ježov

Podle mě to do naší země a kultury nepatří. Jsme zvyklí na naše čerty a nevidím důvod to měnit.

 

Martin Škodák, číšník, Kuželov

Já si myslím, že to je dobou, ono pokud si člověk masku nevyrábí sám, tak takovou tu pohádkovou už snad ani neseženete.  Jinak mně osobně to nijak nevadí, ale vím, že spousta rodičů chce takové čerty nechávat za dveřmi a pouští jen ty ,,hezké.“ Za me je čertovi nejlepší načernit obličej, udělat rohy z rohlíku a to bohatě stačí. Myslím, že nad tím se nebude nikdo pohoršovat.

 

Petr Hanák, tajemník městského úřadu, Hroznová Lhota

V současné době je třeba hledat a prezentovat dobro. Čert je přece jenom symbol pekla, které mám spojené se zlem. Náš čert je díky Drdovi takový přiblblý, ale může to být jen další lest zla. Já bych si s čerty nezahrával, ať jsou naši nebo jde o pro mne nepřijatelný import odkudkoli.

 

Adam Vitovský, kameraman – střihač, Hroznová Lhota

Miluju krampusáky! Jenom nevím, co na to děti, nemají noční můry?

 

Anna Slováková, rodičovská dovolená, Velká nad Veličkou

Mně to nijak nevadí. Čert má být strašidelný a krampusové to splňují dokonale. Na starší děti by běžný čert nestačil. My si je domů voláme už třetí rok a jsme spokojeni. Také naše nejmladší dcerka chce téměř denně sledovat krampusové čerty na YouTube videích a je z nich nadšená. Stejně je tomu tak, když vidí čerta v pohádce. Říká, že se má ten člověk umýt, ale když vidí krampusáka, tak poví čert nebo bubák. Takže za nás a naší rodinu když čert, tak pořádný a čím horší, tím lepší, tak to přece platí i v pekle, ne? Že ten nejhorší a nejstrašnější je nejlepší. My dokonce plánujeme, až to bude lepší s covidem, že si společně zajedeme na krampusácký festival do Rakouska. A nejvíc se na to těší právě ta naše nejmladší.

 

Hana Šťastná, OSVČ, Bzenec

Dochází k mísení kultur, moc se mi nelíbí myšlenka „multikulturní společnosti.“ Poznat ano, ale asimilovat ne. Připomíná mi to situaci s Ježíškem, dědou Mrázem a Santa Clausem. Notabene, pro malé děti jsou „krampusáci“ děsiví. Čerty znají z pohádek, ale tyto obludy ne. Takže za mě ne!

 

Tibor Skalka, OSVČ, Hýsly 

Krampus sní děcka 5. prosince a 22. prosince se promění na lidskou bytost, zatímco lidi se promění 5. prosince na čerty a místo děcek sežerou a vypijí co můžou. Někteří se možná taky promění 22. prosince na lidskou bytost.

 

Regina Pelikánová, vedoucí potravin, Sobůlky

Už to není ta krásná stará tradice, kdy chodily skupinky andělů s Mikulášem a krásných čertů. Teď se i dospělí kolikrát bojí, jací to jsou „hrůzostrašní“ škaredí čerti a děti z toho mají trauma.

 

Tomáš Fridrich, barber, Milotice 

Nevadí mi to, i když zastávám naše čerty a jejich podobu.

 

Eliška Lindušková, na mateřské dovolené, Vacenovice

Osobně si myslím, že čerti tohoto typu patří do přehlídky mezi dospělé. Ztrácí se tím ta hlavní výchovná pointa pro děti. Copak můžete takového hrůzostrašného čerta pozvat domů k dětem? To abyste se pak bál, že děti začnou koktat.

 

Petr Lhota, senior, Šardice

V Čechách se cca 562 let vyskytovali čeští čerti a na Moravě cca 633 roků se vyskytují moravští čerti. Rakouští čerti se odjakživa vyskytovali jen v Rakousku. Zásadně jsem proti jakékoliv imigraci, tedy i proti imigraci rakouských čertů na Moravu.

 

Marie Petrů, projektová manažerka, Veselí nad Moravou

Trend v podobě čerta krampusáka mi není blízký a neoslovuje mě. Jsem pro původní starodávný způsob obchůzky mikulášské družiny s našimi druhy čertů.

 

Petr Valihrach, projektant, Kyjov

Když jsem byl kluk, tak moji sestřenici hodili čerti do potoka. I když už jsem věděl, že jsou to převlečení chlapy, tak jsem měl vážně strach. A v dětských očích je každý čert hrůzný. Takže asi spíš záleží jakého kdo má čerta v sobě, než jakou má masku.

 

Josef Polášek, herec, Praha

Mně se to nelíbí. Podívejte se na Mikoláše, anděly a čerty z Ladových obrázků. Má to něhu. Ale tady to ztrácí tu předvánoční poetiku, krásu a radost. Vše se mění v hrůzu a děs. Krampus je nepochopení Mikuláše.                          

                                                                   Připravil: Tonda Vrba

 

Štítky:

ankety